ładowanie

Ludzie polskiej kultury

od 13 sierpnia 2020 r do 30 września 2020 r.

D

Zapraszamy na obecnie trwającą wystawę planszową plenerową ogólnodostępną Ludzie polskiej kultury wypożyczoną z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce w dniach od 13 sierpnia 2020 r do 30 września 2020 r., która znajduje się w Zabytkowym Zespole Parkowo-Dworskim -Sieniawa 302

Wystawa „Ludzie Polskiej Kultury I” przedstawia kilkanaście, subiektywnie wybranych, sylwetek znanych twórców i artystów żyjących w XIX i na początku XX wieku. Ich twórczość miała i ma nadal głębokie znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a w wielu przypadkach zyskała szeroki rozgłos na świecie.

Prezentuje słynne postacie: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszkę, Henryka Siemiradzkiego, Henryka Sienkiewicza, rodzeństwo Reszke - Jana, Edwarda i Józefinę, Helenę Modrzejewską, Ignacego Paderewskiego, Jana Matejkę, Josepha Conrada, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Adama Chmielowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Szymanowskiego, Stefana Żeromskiego i Polę Negri.

Wystawa przedstawia różnorodność postaci - zatem i świętego, i hedonistę, światowej sławy kompozytorów i pianistów, literatów - od najwybitniejszego na świecie brytyjskiego marynisty po autora powieści, z których każda jest właściwie gotowym scenariuszem filmowym. Są też nobliści oraz aktorzy sceny i filmu, śpiewacy operowi, malarze, których dzieła po dziś dzień potrafią nie tylko budzić podziw, ale i inspirować. Zwiedzający wystawę ma okazję znaleźć informacje dotyczące zarówno głęboko patriotycznych postaw jak i skandalizujących romansów, ponieważ ekspozycja przybliża słynne postacie wielopłaszczyznowo - nie tylko przez pryzmat ich twórczości, ale także w świetle epizodów z ich barwnego życia.

„Ludzie Polskiej Kultury I” jest już ósmą wystawą z cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski” realizowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Wystawa skierowana jest zarówno do turystów obcokrajowców jak również polskich odbiorców. Składa się z 18 ilustrowanych plansz. Komentarze są dostępne w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim.


Wykonanie wystawy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Koncepcja: Jan Godłowski.
Autorzy: dr Aleksandra Arkusz, dr hab. Andrzej Synowiec
Opracowanie graficzne: Aneta Łapczyńska
Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Organizatorzy
Zespól parkowo-dworski w Sieniawie