ładowanie

Dni Kultury Sieniawiańskiej

15 sierpnia 2020 r.

D

Ten dzień był dla nas świętowaniem ponieważ rozpoczął się Mszą św. w oprawie Zespołu Regionalnego z Ostrowska.W godzinach popołudniowych w Kościólku św.Antoniego odbył się przegląd pieśni Maryjnch oraz była możliwość zwiedzania zabytkowego Kościółka, dawnej kaplicy przydworskiej.

Następnie udaliśmy się na dziedziniec pobliskiego dworu na dalsze świętowanie włączając najmłodszych.

Została również otwarta wystawa Ludzie Polskiej Kultura wypożyczona Z Muzeum Zup Krakowskich

Wieliczka, która pozostanie do końca września br.

Wystawa „Ludzie Polskiej Kultury I” przedstawia kilkanaście, subiektywnie wybranych, sylwetek znanych twórców i artystów żyjących w XIX i na początku XX wieku. Ich twórczość miała i ma nadal głębokie znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a w wielu przypadkach zyskała szeroki rozgłos na świecie.

Prezentuje słynne postacie: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszkę, Henryka Siemiradzkiego, Henryka Sienkiewicza, rodzeństwo Reszke - Jana, Edwarda i Józefinę, Helenę Modrzejewską, Ignacego Paderewskiego, Jana Matejkę, Josepha Conrada, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Adama Chmielowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Szymanowskiego, Stefana Żeromskiego i Polę Negri.

Wystawa przedstawia różnorodność postaci - zatem i świętego, i hedonistę, światowej sławy kompozytorów i pianistów, literatów - od najwybitniejszego na świecie brytyjskiego marynisty po autora powieści, z których każda jest właściwie gotowym scenariuszem filmowym. Są też nobliści oraz aktorzy sceny i filmu, śpiewacy operowi, malarze, których dzieła po dziś dzień potrafią nie tylko budzić podziw, ale i inspirować. Zwiedzający wystawę ma okazję znaleźć informacje dotyczące zarówno głęboko patriotycznych postaw jak i skandalizujących romansów, ponieważ ekspozycja przybliża słynne postacie wielopłaszczyznowo - nie tylko przez pryzmat ich twórczości, ale także w świetle epizodów z ich barwnego życia.

„Ludzie Polskiej Kultury I” jest już ósmą wystawą z cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski” realizowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Wystawa skierowana jest zarówno do turystów obcokrajowców jak również polskich odbiorców. Składa się z 18 ilustrowanych plansz. Komentarze są dostępne w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim.


Wykonanie wystawy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Koncepcja: Jan Godłowski.
Autorzy: dr Aleksandra Arkusz, dr hab. Andrzej Synowiec
Opracowanie graficzne: Aneta Łapczyńska
Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe


W tym roku trwają dalsze prace konserwatorsko restauratorskie. Wsparcie otrzymaliśmy od

  • Małopolski Wojewdzki Konserwator Zabytków w Krakowie
  • Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Ze względu na sytację koronawirusa zostały ograniczone wydarzenia kulturalne,jednak w parku znajduje się wystawa, którą można oglądać.

Test
Krystyna Wójtowicz
​Zdjęcia Rafał Wójtowicz