ładowanie

Dzisiejsze Betlejem w Sieniawiańskim Dworze

29 grudnia 2019 roku

D

Dzisiejsze Betlejem w Sieniawiańskim Dworze, Wszyscy dla Dziedzictwa, Rewitalizacja Zespołu Parkowo-Dworskiego w Sieniawie

W ubiegłą niedzielę 29. grudnia w Sieniawie zakończono rok staropolską tradycją, wspólnym kolędowaniem,któremu towarzyszyła Góralska Kapela Sieniawianie.Po Mszy świętej udaliśmy się do pobliskiego Dworu na podsumowanie roku. Miejscowy Proboszcz Ks.Andrzej Jeleń poświęcił i pobłogosławił temu dziełu życząc dalszego działania w planowanych przedsięwzięciach aby niosły nam wszystkim wspólne dobro.

Po poświęceniu Góralska Kapela Sieniawianie nadała przepięknego charakteru kolędowaniu śpiewając i grając nowonarodzonemu dzieciątku ,którego symbolem specjalnie na tą okazję zostało wyrzeźbione przez lokalnego artystę Piotra Długopolskiego .Rzeźba pozostaje w kolekcji dworskiej .

Dzisiejsze Betlejem w Sieniawianskim Dworze to kolejna uroczystość, która pod fachowym nadzorem Pani Róży Antolak-Wójtowicz nawiązującej do kultywowania tradycji staropolskich,nadała charakter ducha. Do wykonania głównej Szopki użyto własnej kolekcji dzieciątka oraz po raz kolejny Rodzina Świętą przyjechała do nas z Bawarii z Gröbenzell. Dzięki wielkiemu wsparciu rodzinie Kreutz ,która pomaga w tej uroczystości udostępniając swoje dzieła sztuki. Od 1946 roku zajmują się rzeźbiarstwem w drewnie,rzemiosłem artystycznym oraz specjalizująca się w wykonaniu szopek bożonarodzeniowych oraz Świętych fugur , są jednym z najbardziej znanych w Bawarii.

W trakcie uroczystości można było oglądać prezentację Szlakami naszego dziedzictwa, była wystawa rękodzieła ludoweg, regionalnego oraz wystawa szopek,które zostały złożone do ogłoszonego III Konkursu Szopek Regionalnych. Główną nagrodę otrzymali uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej im.M.Zaruskiego w Bielance pod opieką Pani Elżbiety Wagner dla której należą się wyrazy podziękowania za włączenie młode pokolenia w rękodzieło artystyczne. Zostały również inne szopki wyróżnione. Nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie zostaną przekazane laureatom. Udział w kolędowaniu wzięli również Koło Gospodyń Wiejskich, mieszkańcy i przybyli turyści.

Poświęcono również chwilę na poezję lokalnej poetki Pani Marii Langer ,która recytowala swoje wiersze napisane na okres świąteczny.

Kultywujac tradycje staropolskie, regionalne oraz kształcące postawy historyczne Sieniawa w niedzielę stała się centrum kultury, była również możliwość oglądania wystawy Granice Rzeczpospolitej 1918-1945, która jeszcze do 7 stycznia 2020 roku znajduje się w parku wypożyczonej z Muzeum Żup Krakowskich z Wieliczki .Wystawa prezentuje zagadnienia związane z formowaniem się państwa polskiego na przestrzeni ostatnich 100 lat, któremu towarzyszyły wojny, powstania,plebiscyty i trudne najczęściej relację ze wszystkimi niemal sąsiadami Polski.

Uroczystość była również okazją do zakończenia i podsumowania prac konserwatorskich wykonanych w roku 2019 , dzięki otrzymaniu dofinansowania przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie został wykonany następny etap prac.

Wszystkim związanych i niosących pomoc w przedsięwzięciach mających na celu upowszechnianie dziedzictwa kulturowego oraz przekazywanie jego wartości naszym pokoleniom składamy serdeczne podziękowania.