ładowanie

Staropolska biesiada rodzinna już z nami

D

W dniu 9 czerwca 2019 roku odbyła się w Parku przydworskim STAROPOLSKA BIESIADA RODZINNA, w której wzięli udzial dzieci, młodzież , mieszkancy lokalni i innych miejscowości oraz miłośnicy naszego dziedzictwa.

Po uroczystej mszy świętej z okazji Odpustu Św. Antoniego podczs której zostały poświęcone lilie oraz chlebki św.Antoniego za co składamy podziękowanie dla księdza Proboszcza oraz księdza Edwarda Trutego udaliśmy się przemarszem Sztandarów ,Szkoły Podstawowej pod opieką Pani Jolanty Antolak oraz Strazy Pożarnej w Sieniawie do Parku aby wspolnie świętować.

Po powitaniu Gości przez Pania Dyrektor GOK Anna Piaskowy oraz Opiekunów Zespołu Parkowo Dworskiego w Sieniawie na scenę zawitały dzieci z Gminnego przedszkola w Sieniawie,które nam pieknie zaśpiewały.Można było rownież podziwiać prace przedszkolaków w Sieniawie Szlakami Naszego Dziedzictwa ,które ze starannością i wielkim wkładem zostały przez dzieci przygotowane pod opieką grona pedagogicznego z Przedszkola w Sieniawie.

Potem na dziedzincu dworskim uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieniawie pod opieką Pani Krystyny Budziak zatanczyły pięknie taniec Poloneza,który został starannie specjalnie do tego wydarzenia przygotowany i trenowany przez Panią Opiekun.

Równiez mogliśmy podziwiać przepiękną wystawę prac przygotowanzch przez uczniów Szkoły Podstawowej w Sieniawie pod opieką Pani Jolnanty Wójciak pod nazwą Moja Mała Ojczyzna.

Mieszkańcy i miłośnicy z podziwem mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Wielu sympatyków Dworu przybyło w strojach dworskich i regionalnych Staropolskim zwyczajem przed Dwór zajechały bryczki, można było spotkać Panie w strojach szlachcianek panowie niektórzy w regionalnych inni jako folwarczni chłopi, odbył się pokaz koni dworskich a nad całością królowała rownież stara Polska muzyka dworska.

Spektakl Pan Twardowski oraz animacje dworskie dla dzieci mogły nas przenieść w dawną epokę w wykonaniu aktorów studia teatralnego KRAK ART z Krakowa.

Po części dworskiej nastapila część regionalna ,która została zaprezentowana przez powstający zespół góralski z Sieniawy pod opieką Pana Jakuba Rusieckiego.

Przepieknie wystąpił Zespól Majeranki z Rabki Zdroju pod kierownictwem Pani Doroty Majerczyk.Z wielka starannościa i precyzja wieloletnią pracę Pani Doroty Majerczyk można było podziwieć w Sieniawiańskim Parku i gratulować włożonego wkładu i serca za co wszyscy bardzo dziękujemy.

Wiele serca włożyły rownież wokaliści studia Piosenki YOUNG STARS pod kierownictwem Pani Beaty Czajki Rolińskiej i można było podziwiać przyszłych artystów lokalnych.

Niezabrakło też warsztatów twórców regionalnych przygotowanych przez Panią Grażynę Habieda wraz z Panią Kaja Goścniak.Dzieci mogły dla swoich rodziców wić przepiękne kolorowe wianki.

Dla dzieci było również wiele innych atrakcji.

Koło Gospodyń Dworskich rownież przygotowało kulinaria dworskie.

Można było rownież podziwiać rękodzieło twórcy ludowego rzeźbiarza Pana Dawida Swięch oraz dużym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa Szukamy Skarbu prowadzona przez historyka Pana Krystiana Wisłę , który rownież służy pomocą podczas każdego wydarzenia w Parku przydworskim przekazując pokoleniom nasze wydarzenia oraz opowiada historie związane z naszym nie tylkom lokalnym dziedzictwem materialnym jak i niematerialnym.

Wielki wkład rownież mają miłośnicy ,którzy służa pomocą i są archiwizowane i dokumentowane rownież podczas każdego wydarzenia przez Pana Roberta Wisłę.

Nasze uroczystość miała na celu spoleczne upowszechnianie i promowanie wiedzy dziedzictwa kulturowego materialnego jak i niematerialnego i jego wartosci oraz kultywowanie tradycji regionalnych i staropolskich.

Za wystrój i stroje dworskie była odpowiedzialna Pani mgr Róża Antolak Wójtowicz ,która z wielkim sercem i dużym zaangażowaniem wprowadziła nas w dawne czasy.

„Wszyscy dla Dziedzictwa“ dominowało na naszym wydarzeniu ,które jest rownież częścią etapu Rewitalizacji Zespołu Parkowo Dworskiego w Sieniawie.

Powstało stoisko dworskie i jest możliwość zakupu pamiątek dworskich oraz przetworów tradycyjnych.Zakupując nasze pamiątki każdy może wesprzeć to wielkie dzieło, ,które ma na celu odtworzenie w formie pierwotnej i słuzyć społeczeństwu.

Bardzo dziękujemy również TV Podhale ,które rownież na każdym wydarzeniu jest z nami dzieki nim możemy również oglądac nasze wydarzenia i w ten sposób jest prowadzona dokumentacja ,która będzie nam w przyszłości niezbędna.

Dziękujemy bardzo za przybycie Panu Staroście i objęcie patronatem jak i również wszystkim zaproszonym gościom.

Dziekujemy Panu Wojtowi za objęcie patronatem.

W tej wielkiej inicjatywie WSZYSCY DLA DZIEDZICTWA wsparli nas

GOK , Bank Spółdzielczy w Rabie Wyznej,Zubek Studio Pracownia Architektury Maciej Zubek z Nowego Targu,Przedsiębiorstwo Handlowe PAKFOL z Nowego Targu,Zakład Masarki Garb z Nowego Targu,Hurtownia Kwiatów Tatraflor z Nowego Targu,Ochotnicz Straż Pożarna w Sieniawie oraz nad przebiegiem programu czuwali GOK oraz Pan Krzysztof Trebunia a jego załoga dzielnie rozpieszczała najmłodszych.

Dziękujemy za przybycie rownież stoiskom gastronomicznym oraz innych tzw.odpustowych i mamy nadzieję ,że w przyszłości się też zjawią.

Wszystkim ,którzy łączą się z nami i służą pomocą podczas rewitalizacji której wykonawcą projektu jest Architekt mgr inż. Maciej Zubek i wnosi bardzo wielki wkład i troszcząc sie od stron administracyjnych i rownież jest zawsze z nami i służy pomocą od strony architektonicznej,

serdecznie dziękujemy.

Z podziękowaniami
Opiekunowie Zespołu Parkowo Dworskiego w Sieniawie

Zespol Parkowo-Dworski w Sieniawie wpisany do rejestrow zabytkow wojewodztwa Malopolskiego pod nr A-106/A-217 z 19.01.1971 roku A-661 z 23.03.1992 nowy zapis A-1028/M
„WSZYSCY DLA DZIEDZICTWA“
Rewitalizacja Zespolu Parkowo-Dworskiego w Sieniawie