ładowanie

Wszyscy dla Dziedzictwa- Staropolska Biesiada Rodzinna 12 czerwca 2022r. Dzień Dziecka po Staropolsku

D

Rozpoczęcie prac konswerwatorskich etapu VI

Zakres prac 2022 rok

1.Konserwacja estetyczna polichromii i detalu architektonicznego sufitów w 1 pomieszczeniu na parterze-etap III kontynuacja prac.

2.Konserwacja estetyczna tynków konserwatorskich w 1 pomieszczeniu na parterze-III etap -kontynuacja prac.

3.Odtworzenie-rekonstrukcja podłóg drewnianych w 1 pomieszczeniu na parterze.

W ubiegłą niedzielę. z okazji odpustu w kościółku św.Antoniego dawnej kaplicy przydworskiej świętowaliśmy kolejną uroczystość święta patrona podczas zostały poświęcone lilie i chlebki przez księdza Pawła Antolaka, który również w tym dniu odchodził jubileusz kapłaństawa.

Po uroczystej Mszy Świętej na dziedzińcu sieniawiańskiego dworu mogliśmy wspólnie brać udział w tworzeniu żywej historii.

Już od wczesnych godzin południowych pracownicy Muzeum AK

im.gen.Emila Fieldorfa Nila w Krakowie Pani Joanna Roman wraz z Panem Mirosławem Brach prowadzili zajęcia dla dzieci grę edukacyjną W okupowanym Krakowie-życie codzienne w okupowanym Krakowie.

 

Wśród imprez towarzyszących wystąpiły grupy rekonstrukcyjne, które przewoziły dzieci na motocyklach i samochodach z okresu I i II wojny światowej,młodzież a także przybyłe do nas dzieci niepełnosprawne -Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie Zgromadzenia Sióstr Serafitek z Białki Tarzańskiej oraz zPlacówka Opiekuńczo-wychowawcza Typu Socjalnego w Zakopanem.

Małopolska Filmowa Grupa Rekonstrukcyjna z Krakowa kierowana przez Pana Artura Marchelewicza zaprezentowała broń z I i II wojny oraz Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Z P "Błyskawica" im Józefa Kurasia "Ognia" Jan Dudor

Diorama,prezentacja umundorowania i zbrojenia,gry i zabawy dla dzieci terenowe

Przewóz uczestników wydarzenia i parada pojazdów zabytkowych militarnych; Dodge WC 52 z 1943 r. Willis Jepp z 1942 r. GAZ 63, Motocykl z koszem K750. 

Dzięki wieloletniej współpracy z Państwem Krzysztofem i Ewą Bryniarscy E-K Ogrodnik,którzy są wprowadzeni i w przyszłości będą wykonawcami rewitalizacji parku przydworskiego pod opieką konserwatorską,przybyła grupa mocoklistów Zbóje z Gór Podhale wraz z Zarządem w którym jest również Pan Krzysztof Bryniarski.Dzieci mogły podziwiać motocykle.Dziękujemy również Panu Prezydentowi Witoldowi Koperniak za przybycie.

 

 

Dużym zainteresowaniem były przybyłe dawne pojazdy konne-wozy, półkoski na których przewożono dużo dzieci a przede wszystkim dzieci niepełnosprawne, którym mogliśmy sprawić ogromną radość.

 

Wystąpiły zespoły, które w swoim programie artystycznym zaprezentowały folklor ze swoich regionów-pieśni, tańce, muzykę z Podhala,Spisza i Orawy.

Mali Śwarni z Nowego Targu pod kierownictwem Pani Bernadety Schulc ,Mażoretki ARVA, Mażoretki ALENA z Raby Wyżnej z Podwilka i Naprawy pod kierownictwem Anny Zborek,Zespół Regionalnego Bystry Potok z Kacwina założony przez Panią Marię Wnęk kierujący przezPanią Małgorzata Trybuła.

Małe Klimki z Zakopanego pod kierownictwem Pani Zofi Kubiniec-Stanuch,uczelniany zespół góralski Młode Podhale PPUZ w Nowym Targu pod kierownictwem Pani Pauliny Peciak i Pana Daniela Szewczyka,Zespół Regionalny z Sieniawy pod kierownictwem barbary Dydziak .Na szczeólne wyróżnienie zasługuje koncetert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Tenczyn pod kierownictwem Pana Andrzeja Stojewskiego, która w swoim programie dała wspaniały koncert pieśni religijnych,ludowych,patriotyczno-partyzanckich.

 

Przy okazji tej uroczystości wszyscy uczestnicy zespołów artystycznych i inni goście mieli możliwość również zwiedzania w pobliżu znajdującego się zabytkowego kościółka świętego Antoniego dawnej kaplicy przydworskiej oprowadzanego przez dr.Jana Żądło oraz Panią Urszulę Wójciak udostępnionego dzięki upryzejmości księdza Proboszcza Andrzeja Jeleń.

 

Wielkim wsparciem było przygotowanie przez-stołówka szkolna Dorota Bala wraz z załogą Małgorzata Czyszczoń,Danuta Buksa,Jadwiga Bochnak-przygotowanie gorącego posiłku dla dzieci występujących zespołów i dzieci niepełnosprawnych oraz częsiowe ufundowanie towaru.

 

Bardzo duży wkład wniósł Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sieniawie,który przygotował dekorację sceny i otoczenia wykonaną przez uczniów pod opieką Pani Krystyny Budziak,która również z uczniami prowadziła warsztaty papiero-plastykiPani Krystyny Komperda oraz Pani Doroty Dziechciowskiej.

Zgodnie z długoletnią tradycją miał miejsce również Polonez w wykonaniu uczniów szkolnych z Sieniawy i został przyjęty z ogromnym aplausem przez widzów.

 

W tym dniu zorganizowano wiele warsztatów artystyczno-muzyczno-edukacyjnych. Przybyło wielu artystów, którzy mogli w naszych dzieciaczkach wzbudzić wszelakie zainteresowania oraz prezentowali swoje dorobki.

 

1.Piotr Długopolski-rzezbiarz pochodzący z Sieniawy – wprowadził w podstawy stolarstwa tradycyjnego poprzez swoje warsztaty

2.Krystian Luberda rzezbiarz z Raba Wyżna -warsztaty ceramiczne,lepienie z glinybyło zakupić swoje dzieła snycerski

 

4.Maryniarczyk-Kubińska Anna-malowanie na tkaninie lilii i chlebka

 

Szpileczka-Szczepaniak Joanna- dworskie stroje i wystrój

 

5.Krystyna Budziak uczniowie klasy V warsztaty papiero-plastyki-Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sieniawie

 

6.Anna Zborek instruktor tańca mażoretkowego z Podwilka,prowadzi grupy Mażoretki ARVA z Podwilka oraz Mażoretki Alena z Raby Wyżnej,poprowadzi warsztaty taneczne-układy taneczne,marszowy oraz poprowadzi konkursy dla dzieci kręcenie pałeczki oraz tańce z pałeczkami i wstążki

8.Ewa Talaga warsztaty szydełkowania,wykonanie bransoletek,możliwość nabycia rękodzieła ludowego-artysta lokalny

9.Katarzyna Dudzik

-Edukacja muzyczna-poznajemy instrumenty muzyczne zachęcając do wzbudzania natury muzycznej oraz wyczucie na piękno muzyki,tempa i rytmu,warsztaty rytmiczno-taneczne.

-Bezpieczeństwo w różnych sytuacjach.

 

10.Warsztaty rekreacyjno-sportowe -Szkoła Języków Obcych ELLIDA w Rabie Wyżnej-Łukasz łoboda konkurencje rzuty do celu piłeczką i kółkiem,skoki na skakance,bieg w worku,żąglowanie piłką.

 

Wystawa Plenerowa Ludzie Polskiej Kultury wypożyczona z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

 

Wśród licznych widzów dało się zauważyć licznych turystów z Krakowa, Warszawy i innych miast terenów Polski.

 

 

 

 

Podsumowanie

Zadanie spełniło swoje założone cele o czym świadczyły liczne gratulacje i podziękowania składane na ręce organizatorów

Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne podziękowania wszystkim urzędom,instytucjom kultury i firmom oraz osobom prywatnym które wsparły to przepiękne wydarzenie poprzez wkład finansowy,materialny i wkład pracy-wolontariat.

 

Na zakończenie została posadzona najpiękniesza róża ofiarowana przez Panią Mariannę Komperda właścicielki Gospodarstwa Ogrodniczo-Szkółkarskiego w Spytkowicach.

Na tą okazję zostały posadzone zgodnie z założeniami konserwatorskimi krzewy ozdobne malwy,łubin,zioła.

Szacuje się około 1000 uczestników.

 

Partnerzy

Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

GOK w Rabie Wyżnej

Urząd Gminy Raba Wyżna

Muzeum AK w Krakowie

 

Media

TV podhale,Gorce 24.-Gorczański Portal Informacyjny, Radio Kraków

 

Sponsorzy-

1.Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

2.Urząd Gminy w RABIE Wyżnej zadanie publiczne

3.Gminy Ośrodek Kultury w Rabie wyżnej

4.Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej

5.Blachotrapez i Dachy Nuciak

6.Firma Kabanos Spytkowice

7. Hurtownia Markpol w Nowym Targu

8.Piekarnia Trzcińscy

9.PCD Salami

10.Pakfol Zakopane

11.Garb Zakład Masarki Wyrób i Sprzedż Garb Franciszek,Garb Janusz i Stachnik Zofia-Nowy Targ

12.Hurtownia M-hurt towar

13.Skalniak Spytkowice

14.Pani Maria Scisłowicz Pyzówka

15.Maria Bocheńczak Sieniawa

16.Czesława Gędzba

17.Krystyna Budziak

18.Halina Budziak

19.Parafialny Zesół Caritas w Sieniawie

21.Firma Andrex Monika i Andrzej Bochnakowie

22.Grzegorz Sojka Raba Wyżna wsparcie pieniężne

23.Robert Chrobak

24.Kabanos Spytkowice

25.F.H.U WIKTORIA

25.Monika i Andrzej Bochnak

26.Kazimierz Wójtowicz